Logo školy
Archiv akcí školní družiny 2016/2017

<< Zpět na stránku školní družiny


Archiv akcí školní družiny za rok 2016/2017


21.6. a 26.6.2017 – Akce ŠD: ROZLOUČENÍ SE ŠKOLNÍ DRUŽINOU

A je tu konec školního roku 2016/2017. Všechny děti byly dne 21.6.2017 ve školní družině odměněny za své úsilí a chování věcným dárkem a pamětním listem, zbývalo se jen rozloučit se školní družinou. Paní vychovatelky pro děti nachystaly 26.6.2017 sportovní odpoledne s pohádkovou tematikou. Děti plnily disciplíny s nadšením. Byly pilné jako včeličky, odvážné jako Jeníček a Mařenka, kouzelné jako víly, tiché jako zvířátka a statečné jako rytíři. Odměny udělaly dětem radost a budou skvělým pomocníkem při vysvědčení. Sportovní odpoledne jsme si opravdu užili.

Přejeme překrásné letní prázdniny, plné sluníčka a odpočinku, příští školní rok nashledanou…
Dagmar Vavřiníková, Anna Púčková, Lucie Sehnalová, Lucie Kratochvílová, Olga Šafránková, Kateřina Miškeiová a Dana Bábelová

FOTO: ROZLOUČENÍ SE ŠKOLNÍ DRUŽINOU


19.6. - 20.6.2017 – Akce ŠD: PŘESPÁNÍ V ŠD – PYŽAMOVÁ DISKOTÉKA A NOČNÍ STEZKA ODVAHY

V každém oddělení probíhaly po celý školní rok celoroční soutěže. Pro děti umístěné na předních příčkách za jejich snahu, aktivitu, houževnatost, zájem o ŠD a chování připravily vychovatelky netradiční odměnu v podobě přespání v ŠD. Děti v pyžámkách protancovaly diskotéku, zahrály si hry a s velkým očekáváním se těšily na stezku odvahy setmělou školou. Duch školy jim ukazoval cestu světelnými kroužky a cestička byla poseta nakreslenými symboly k zapamatování. Děti ztvrdily svým podpisem odvahu na konci stezky a vše, co si zapamatovaly, přepsaly ve skupinkách na papír. I přes špetku strachu zvítězilo moře odvahy a děti si vybavily téměř všechny připravené symboly. Po pohádce na dobrou noc jsme se uložili k spánku. Ráno jsme naplnili bříška upečenými koláči od paní vychovatelek a maminek. Velké poděkování všem za jejich nasazení a nezapomenutelné okamžiky.

S přáním pohodového léta vedoucí vychovatelka Dagmar Vavřiníková

FOTO: PŘESPÁNÍ V ŠD


1.6.2017 – Akce ŠD: MDD – MALÁ ZAHRADNÍ SLAVNOST

Dne 1. června proběhla celodružinová akce pod názvem „Malá zahradní slavnost“, kdy jsme společně s dětmi oslavili jejich svátek Mezinárodní den dětí. Zábavné soutěžní odpoledne bylo zahájeno na sportovním hřišti u školy v podobě sladké odměny – zmrzliny. Paní vychovatelky připravily pro děti zajímavé hry a soutěže. Děti soutěžily s velkým elánem a nadšením. Počasí nám přálo a všichni jsme si program užili.

Na další zážitky se těší vych. Olga Šafránková

FOTO: MALÁ ZAHRADNÍ SLAVNOST


9.5., 10.5., 16.5. a 17.5.2017 – Akce ŠD: LETIŠTĚ VÁCLAVA HAVLA, TERMINÁL 3, TRASA 2

Paní vychovatelky připravily pro děti ze školní družiny ZŠ Fryčovická v období od 9. května do 17. května 4 exkurze Letiště Václava Havla z Terminálu 3, které zavedly děti do míst, kam se cestující běžně nedostanou. Děti se seznámily s pracovním zázemím mnoha zajímavých profesí a dostaly se do blízkosti fascinujících letadel několika leteckých společností. Měly možnost sledovat starty a přistání různých typů letadel. Obrovským zážitkem byl start největšího dopravního letadla na světě, dvoupatrového širokotrupého letounu Airbus A380 letecké společnosti Emirates, který nadšené dětské oči sledovaly z bezprostřední blízkosti.

Exkurze pokračovala prohlídkou provozu letiště Jih a Sever, Cargo zóny, ukázkou zavádění letadel na stání, seznámením s technikou Záchranné požární stanice letiště. V úžasu děti sledovaly přistání druhého největšího letounu Boeing 747 přezdívaného „Jumbo Jet“. Plni dojmů jsme se vydali na zpáteční cestu domů. Mnohé děti si přály začít prázdninové dobrodružství právě odletem z Letiště Václav Havla… Tak držíme pěstičky a přejeme všem šťastný let a měkoučké přistání.

S přáním krásných letních dnů Dagmar Vavřiníková

FOTO: LETIŠTĚ VÁCLAVA HAVLA 1. a 2. oddělení
FOTO: LETIŠTĚ VÁCLAVA HAVLA 3. a 4. oddělení
FOTO: LETIŠTĚ VÁCLAVA HAVLA 5. a 6. oddělení
FOTO: LETIŠTĚ VÁCLAVA HAVLA 7. oddělení


12.4. a 25.4.2017 – Akce ŠD: OSLAVY DNE ZEMĚ

Děti ze školní družiny oslavily nejdůležitější ekologický svátek Den Země návštěvou letňanského lesoparku dne 12.4., kde již dopoledne, i přes nepřízeň počasí, byli kamarádi ze všech 4. tříd s paní učitelkami. Děti si měly možnost prostřednictvím čtyř stanovišť nesoucí název Les, Voda, Strom a Člověk si osvojit hravou formou spoustu informací o životním prostředí a jeho ochraně.

Oslavy Dne Země pokračovaly v atriu školy dne 25.4. skládáním obrazu z PET víček v duchu myšlenky „Děti jsou naděje…“. Doufáme, že děti si odnesly cenné poznatky o svém ohleduplném chování k přírodě.

Za všechny paní vychovatelky Dagmar Vavřiníková

FOTO: NÁVŠTĚVA LESOPARKU a FOTO: OBRAZ Z PET VÍČEK


11.4.2017 – Akce ŠD: ZAJEČÍ SKÁKÁNÍ

V úterý 11. dubna se děti ze školní družiny zúčastnily již tradičního „Zaječího skákání“ na sportovním hřišti u základní školy. Jejich úkolem bylo splnit několik disciplín. Děti skákaly v pytlích, na míčích, zdolávaly překážkovou dráhu, házely míčem na koš a věnečkem na cíl. Soutěžící byli do her zapálení a bojovali o každý bod s nadšením. Pro všechny byla připravena velikonoční nadílka v podobě sladkostí. Děti si zábavné odpoledne užily a všichni se těšíme i na příští rok.

S přáním hezkých dní vychovatelky D. Bábelová a A. Púčková

FOTO: ZAJEČÍ SKÁKÁNÍ


7.4.2017 – Akce ŠD: VELIKONOČNÍ DÍLNIČKA

Školní družina ZŠ Fryčovická již tradičně navázala na dílničky pro rodiče a děti, letos se zaměřením na velikonoční dekorace. V pátek 7. dubna se dílničky zúčastnilo 57 rodičů s dětmi. Všichni měli možnost vyrobit si zajíčka, košíček a obrázek technikou decoupage. Paní vychovatelky v jednotlivých hernách provázely účastníky svou radou. Dílnička se velmi povedla, všichni rodiče se do vyrábění aktivně zapojili. Děti byly z výrobků nadšené, jejich zručnost a fantazie byly skvostné. Věříme, že společné výtvory již zdobí jejich domovy.

S přáním krásných jarních dní Dagmar Vavřiníková a paní vychovatelky

FOTO: VELIKONOČNÍ DÍLNIČKA


16. a 17.3.2017 – Akce ŠD: MOBILNÍ PLANETÁRIUM

Mobilní planetárium přijelo za dětmi do školní družiny dne 16. a 17. března 2017. V digitálním sférickém kině umožňujícím filmový pohled v 360° úhlu děti z prvních tříd a přípravné třídy shlédly projekci Se zvířátky do vesmíru, děti 2. a 3. tříd Voda, zázrak přírody. Hravou formou si děti rozšířily vědomosti v oblasti astronomických a přírodních věd. Z netradičního zážitku při promítání uvnitř kopule byly děti nadšené. Poutavý výklad lektora po projekci ještě více umocnil jejich zážitky.

Na další setkání se těší Dagmar Vavřiníková a paní vychovatelky

FOTO: MOBILNÍ PLANETÁRIUM


7.3.2017 – Akce ŠD: HURVÍNKOVA NEBESÍČKA

Celkem 154 dětí ze všech oddělení školní družiny ZŠ Fryčovická navštívily dne 7.3.2017 divadelní představení Hurvínkova nebesíčka v Divadle Spejbla a Hurvínka. Oblíbené loutky Hurvínka, Máničky a Žeryka nás zavedly do podivuhodného domu zvaného Nebesíčka, kde jsme objevili skříňku Kostitřasku, znalce zvířátek doktora Kytla, kocoura Petrklíče a hubatou kavku Franci. Pohádkový příběh nás přiměl k přemýšlení, jak se lidé dorozumívají se zvířátky. Zároveň si děti odnesly důležité ponaučení o vztahu k domácím mazlíčkům.

Na další společnou akci se těší D. Vavřiníková a paní vychovatelky

FOTO: HURVÍNKOVA NEBESÍČKA


20.2.2017 – Akce ŠD: MAŠKARNÍ KARNEVAL

Dne 20. 2. 2017 se v družině konal Maškarní karneval, kterého se zúčastnila všechna oddělení ŠD. Karneval jsme zahájili básničkou, kterou se děti společně s paní vychovatelkami naučily ve svých odděleních. Děti byly přestrojeny za své oblíbené postavy z filmů a pohádek. Všechny masky byly originální a některé si děti vyrobily samy. Hodnotila se jak dívčí, tak i chlapecká maska, kterou si přímo děti vybíraly v každém oddělení. Karneval jsme zakončili diskotékou a vyhlášením absolutního vítěze karnevalu. Děkujeme dětem a rodičům za jejich originalitu a kreativitu. Zároveň děkujeme panu Rybkovi za ozvučení celé tělocvičny. Karneval se nám moc líbil a už se těšíme na příští rok.

Za paní vychovatelky ŠD Kateřina Miškeiová a Bc. Pavla Severová

FOTO: MAŠKARNÍ KARNEVAL


31. 1. 2017 – Akce ŠD: VZDĚLÁVACÍ VÝSTAVA MODELŮ Z LEGO KOSTEK

Dne 31.1.2017,  v den vysvědčení, jsme s dětmi ze školní družiny navštívili Vzdělávací výstavu modelů z Lego kostek. Děti mohly obdivovat stavby představující starobylou i moderní architekturu, historické události, nápaditě postavené hrady, pohybující se jeřáby, jezdící vlaky, bagry i scény známé z filmů a pohádek. Vše bylo postaveno z kostek LEGO, které moc dobře znají. Impozantní loď Titanic, postavená z 500 tis. kostek, ohromila hodně žáčků. Děti potěšila možnost vyzkoušet si sestavit vlastní modely z malých i velkých kostek v herně. Na výstavě jsme strávili příjemné odpoledne.

Na další akci se těší vych. Lucie Kratochvílová

FOTO: VZDĚLÁVACÍ VÝSTAVA MODELŮ Z LEGO KOSTEK


18. 1. 2017 – Akce ŠD: ZPÍVÁ A TANČÍ CELÁ DRUŽINA

Ve středu 18. ledna proběhla v družině zábavná soutěž „Zpívá a tančí celá družina“. Soutěže se účastnily děti z přípravné třídy, prvních, druhých i třetích tříd. Děti podávaly fantastické výkony ve zpěvu a tanci. Jejich pěvecké a taneční kreace zvedaly diváky z míst. Naše dětská porota hodnotila výkony soutěžících objektivně a do posledních chvil nebyl znám vítěz. Soutěž byla vyrovnaná, a o vítězích nakonec rozhodli diváci bouřlivými potlesky. Na všechny soutěžící čekalo ocenění ve formě sladké odměny.

Na další krásné soutěže se těší vych. Olga Šafránková

FOTO: ZPÍVÁ A TANČÍ CELÁ DRUŽINA


21.12.2016 – AKCE ŠD: VÁNOČNÍ BESÍDKY

Vánoce se blížily…Ve všech 7 odděleních školní družiny proběhly dne 21.12.2016 vánoční besídky spolu s tombolou. S ustrojeným stromečkem, dárky od dětí, ale také od Ježíška pro každé oddělení, s vonícím cukrovím od maminek, nachystaným občerstvením od paní vychovatelek jsme uskutečnili zastavení v adventním čase. Povídali jsme si o vánočních zvycích a obyčejích, rozkrajovali jablíčka a hledali hvězdičky, pouštěli lodičky, házeli střevícem a těšili se na tombolu. Děti si naplnily bříška dobrotami a spokojeně se věnovaly novým hrám v každém oddělení. Nezbývá než Vám všem popřát úspěšný nový rok 2017, úsměv na tváři, pohodu, klid, ale především zdraví a dostatek času pro Vaše děti….

Za všechny paní vychovatelky Dagmar Vavřiníková

FOTO: VÁNOČNÍ BESÍDKY


8.12. a 20.12.2016 – AKCE ŠD, 3. oddělení: VÁNOČNÍ PŘÍBĚH O JEŽÍŠKOVI

Poutavé divadelní představení Vánoční příběh o Ježíškovi secvičily děti z 1.B, přípravné třídy a děvčata z 8.A. Jejich nadšení, svědomitost a připravenost jsme velmi ocenili obzvláště v okamžiku, kdy v týdnu představení chybělo 10 dětí z 30-ti účinkujících. Děti byly obětavé, napovídaly si a hlavně se vzájemně podporovaly. První vystoupení pro své nejbližší odehrály v překrásných kostýmech dne 8.12. na Vánočním jarmarku. Další představení bylo 20.12. pro děti z 1. tříd a PT dopoledne. Odpoledne pro všechna oddělení školní družiny. Dostalo se jim zaslouženého uznání od kamarádů i paní učitelek. Velké poděkování dětem za překrásný zážitek s vánočním kouzlem.

Velké díky taktéž vychovatelkám Miškeiové, Kratochvílové a Bc. Severové a paní uč. Mgr. Korbelové a Hodalové za pomoc s přípravou. Velké díky i vychovatelkám Bábelové, Šafránkové a Púčkové za pomoc s organizačními záležitostmi.

S přáním pohody a klidu Dagmar Vavřiníková

FOTO: VÁNOČNÍ PŘÍBĚH O JEŽÍŠKOVI


15.12.2016 – Akce ŠD, PT a 1. třídy: VÁNOCE NA STATKU, TŘEBÍZ

Dne 15.12.2016 jsme s dětmi z přípravné třídy a prvních tříd vyjeli na výlet „Vánoce na statku“ do Třebíze. S malou zastávkou jsme již po hodině jízdy stáli před vraty statku s očekáváním, co je pro nás přichystáno. Přivítali nás pantáta s panímámou a poutavě nám vyprávěli, jak se na statku v době adventu chystají na Štědrý den a Boží hod, jaké zvyky a tradice mají, např. Barborky a Lucky (sv. Barbora a sv. Lucie), pečení cukroví a vánoček, zdobení stromečku. V dílničce si děti vyrobily malé dárečky. Také ochutnaly vánočku a na zahřátí čaj. Na jarmarku si mohly koupit vánoční drobnosti.

Závěrem jsme si poslechli zajímavý příběh z Betléma o narození Ježíška. Spokojeni jsme šťastně dojeli zpět domů.

S přáním pokojných vánočních svátků paní vych. Púčková a Severová

FOTO: VÁNOCE NA STATKU, TŘEBÍZ


8.12.2016 – Akce ŠD, 2. a 3. třídy: VÁNOCE NA ZÁMKU STRÁNOV, JIZERNÍ VTELNO

Dne 8.12.2016 jsme navštívili zámek Stránov u Mladé Boleslavi. Přivítal nás komoří a zavedl nás do zámecké kuchyně. Děti pomohly paní kuchařce s pečením cukroví, ochutnaly voňavou vánočku a dozvěděly se, proč máme na stole adventní věnec i jaká štědrovečerní jídla se o vánocích podávají. Při setkání s kněžnou a knížetem jsme si povídali o historii zámku a vánočních zvycích. Děti si vyrobily vánoční ozdobu a nakonec viděly ukázku Půlnoční mše v zámecké kapli.

Výlet se nám moc líbil a všem přejeme krásné prožití vánočních svátku.

Za paní vychovatelky ŠD Dana Bábelová

FOTO: VÁNOCE NA ZÁMKU STRÁNOV, JIZERNÍ VTELNO


5.12.2016 – AKCE ŠD: MIKULÁŠSKÁ BESÍDKA

„Těšila se Terka naše, až uvidí Mikuláše…“, a dalšími nádhernými básněmi přivítaly děti dne 5.12.2016 Mikuláše a čerta ve školní družině. Po dlouhém očekávání se dočkaly. Hodným dětem Mikuláš nadělil, zlobivým čertík domluvil. Všichni jsme slíbili, že se budeme i v příštím roce snažit, aby nás měl za co Mikuláš pochválit. Naše fotografie Vám prozradí více…

Za paní vychovatelky Dagmar Vavřiníková

FOTO: MIKULÁŠSKÁ BESÍDKA


30.11.2016 – 1., 2. a 3. oddělení: PLYŠÁCI

Plyšoví mazlíčci patří mezi nejoblíbenější hračky našich dětí. Proto pro ně paní vychovatelky připravily již tradičně soutěž o největšího, nejmilejšího a nejmenšího plyšáka. Začali jsme zpěvem písničky Plyšáci, pokračovali jsme povídáním dětí o jejich mazlíčcích. Zajímavé příběhy střídaly ještě zajímavější zážitky. Do soutěže se přihlásilo 38 dětí, které samy volily soutěžní kategorie pro své plyšové kamarády. Nutno ocenit připravenost mluveného projevu, odhodlání a pohotové reakce na kladené otázky. Všechny děti byly odměněny sladkostí, soutěžící věcnou cenou, diplomem nebo pamětním listem.

Na další ročník se těší vychovatelky Vavřiníková, Severová a Púčková

FOTO: PLYŠÁCI


30.11.2016 – 4., 5., 6. a 7. oddělení: MŮJ MAZLÍČEK

Dne 30.11.2016 v naší školní družině proběhla akce „Můj mazlíček“. Děti si připravily povídání o zvířátkách, které mají doma nebo by si je doma přály mít. Přinesly fotografie, vytvořily obrázky a vše prezentovaly před svými kamarády. Velké poděkování patří dětem za jejich snahu, pracovitost a úžasnou přípravu. Děti byly odměněny sladkostí i věcnou cenou.

Na další akci se těší vychovatelky Miškeiová, Bábelová, Kratochvílová a Šafránková

FOTO: MŮJ MAZLÍČEK


31.10. a 4.11.2016 – Akce ŠD: PO STOPÁCH HISTORIE LETŇAN 2016

1. a 2. oddělení
Při naučné procházce po Letňanech jsme si povídali o historii a současnosti Letňan – jak se vyvíjely od obce až k části Prahy, od zemědělství k výrobě letadel a modrých nákladních vozů AVIA. Procházku jsme zakončili u kapličky sv. Kříže na Staré Návsi.
Na další vycházku se těší vychovatelky Púčková a Severová
Fotogalerie

6. a 7. oddělení
Při poznávací procházce jsme s dětmi 6. a 7. oddělení viděli Kapli sv. Kříže (dříve zvoničku), Úřad MČ Praha 18, pomník za padlé během 1. a 2. světové války. Děti nám ukázaly, kde se nachází areál Letov, Avia, metro i výstaviště. Procházka se nám vydařila a těšíme se na další.
Paní vychovatelky Miškeiová a Bábelová
Fotogalerie

4. a 5. oddělení
Děti ze 4. a 5. oddělení se seznámily s historií Letňan, kreslily letňanský erb a obrázky s oblíbenými místy v našich Letňanech. Během pátečního odpoledne dne 4.11.2016 jsme se vydali na poznávací procházku přes letňanskou poštu, Úřad MČ Praha 18, kříž na rohu Toužimské ulice a mnoho dalších zajímavých míst. Největší dojem na nás udělala památkově chráněná kaple na Staré Návsi.
Na další vycházku se těší vychovatelky Kratochvílová a Šafránková
Fotogalerie

3. oddělení
Děti ze všech oddělení školní družiny se v týdnu od 31.10. do 4.11.2016 vydaly po stopách historie Letňan. My z 3. oddělení jsme hledali vlajku a znak městské části Praha 18. Stopy nás zavedly na křižovatku ulic Tupolevova a Beranových. Našli jsme i budovu, kde do roku 1945 byl „akcíz“. Do erbu jsme si zakreslili nejstarší stavbu Letňan – Kapli svatého Kříže z roku 1865, ptačí křídlo s písmenem „L“ a polovinu znaku hl. města Prahy. Prapor jsme znázornili modrým, bílým a zeleným pruhem. U vlastnoručně vyrobených symbolů městské části Praha 18 jsme se i vyfotografovali.
Na další vycházku se těší vych. Vavřiníková
Fotogalerie


25.10.2016 – 4., 5., 6. a 7. oddělení: IQ PARK LIBEREC

V úterý 25.10.2016  se  děti 2. a 3. tříd vydaly se školní družinou ZŠ Fryčovická a jejich vychovatelkami na výlet do IQ PARKU v Liberci. „Může být škola hrou?“ O tom jsme se jeli přesvědčit do prvního zábavně-naučného centra v ČR - IQ PARKU v Liberci. Byl nám zpřístupněn svět vědy a techniky.  Děti formou her a experimentů poznávaly a objevovaly běžné jevy, které se dějí kolem nás. Nejvíce děti zaujaly vodní hrátky, zrcadlové bludiště, vodní rotující tunel, bublinárium, či Fakírovo lože. Měly jedinečnou šanci se vyfotit s nejvyšším mužem planety, zahrát si na moderátora předpovědi počasí nebo prozkoumat své tělo termokamerou. Po celém dni hraní a zábavy jsme se vydali v odpoledních hodinách zpět do Prahy. Pro děti i jejich vychovatelky to bylo krásné prodloužení podzimních prázdnin.

Za paní vychovatelky Lucie Kratochvílová

FOTO: IQ PARK LIBEREC


21.10.2016 – Akce ŠD: CHYTRÁ SOVA

Bezmála 140 moudrých soviček se sešlo dne 21.10.2016 k vyplnění vědomostního testu. Pro mladší i starší děti jsme nachystali spoustu složitých otázek, šifer, doplňovaček a kvízů. Děti je však vyřešily s lehkostí sobě vlastní. Úsměv na tváři byl odměněn malou sladkostí a věcnou cenou.

Na 3. ročník se těší paní vychovatelky ŠD

FOTO: CHYTRÁ SOVA


14.10.2016 – 3. a 7. oddělení: JÍME ZDRAVĚ A S CHUTÍ

Dne 14.10.2016 se děti z 3. a 7. oddělení zúčastnily interaktivního výukového programu „Jíme zdravě a s chutí“, který byl zaměřen na zdravé a bezpečné stravování. Děti měly možnost hravou formou zjistit, jaké potraviny a v jakém množství jejich tělo potřebuje, aby dobře rostlo a bylo zdravé. A jak s potravinami bezpečně zacházet. Nabyté vědomosti si mohou procvičit prostřednictvím pracovního sešitu společně s Honzíkem a Evičkou.

Za paní vychovatelky Dagmar Vavřiníková

FOTO: JÍME ZDRAVĚ A S CHUTÍ


27.9.2016 - Společná akce ŠD: MALOVÁNÍ NA CHODNÍK A 2. ROČNÍK POUŠTĚNÍ DRAKŮ

Děti ze školní družiny ZŠ Fryčovická se loučily dne 27.9.2016 s létem a zároveň vítaly podzim 2. ročníkem pouštění draků spojeným s malováním na chodník. Při slunečném počasí vzlétlo do oblak na 50 draků různých tvarů, velikostí a barev. Současně pod dětskýma rukama vznikaly obrázky s podzimní tématikou malované křídou a s velkým nadšením. I při minimálním povětří se podařilo vzlétnout všem drakům. Obdivovali jsme je na blankytné obloze plné posledního sluníčka. Na závěr nechyběla společná fotografie dětí a malá sladká odměna za jejich úsilí. Všem dětem děkujeme za trpělivost a nadšení při družinové akci.

Na další ročník se těší paní vychovatelky ŠD.

FOTO: MALOVÁNÍ NA CHODNÍK A 2. ROČNÍK POUŠTĚNÍ DRAKŮ


<< Zpět na stránku školní družinyOptimalizováno pro rozlišení 1024x768 a prohlížeč Mozilla Firefox 3 nebo Internet Explorer 7